רפת אורגנית

גידול פרות בשיטה האורגנית הוא חלק מתפיסת עולם הרואה את הפרה בליבה של הפעילות החקלאית כולה. הרפת האורגנית היא ספק הדשן לשדות.

הזבל מטופל בקפידה כבר ברפת עצמה כדי שיוכל להיות דשן איכותי ויציב לגידולי השדה ולא מטרד סביבתי המדיף ריחות לא נעימים ומפיץ זבובים ומחלות.

הפרות ברפת אוכלות מזון המגודל בשיטה האורגנית לפי תקנים מחמירים ועומדת בכל התקנים הבינלאומיים הרלוונטיים.

מנת המזון אינה מכילה חומרים שעברו הנדסה גנטית, הפרה לא מקבלת הורמונים למיניהם, אין שימוש בתרופות כימיות ויש הקפדה על תנאי מחיה משופרים לפרות.

בשנים האחרונות פיתחנו שיטה לטיפול בזבל הפרות בתוך מרחב הרפת על ידי קלטור ואוורור המרבץ ומניעת נוזלים עומדים המביאה לריקבון, מחלות וצחנה בלתי נסבלת. דבר זה גורם ליצירת מרחב אירובי ומאפשר פעילות של מיקרואורגניזמים בתוך הזבל ופירוקו לחומר המהווה את הדשן לשדות.

החווה החקלאית בהרדוף מגדלת עבור הפרות שלנו כמה שיותר מזון.

בשנת 2012 שינינו את כל תפיסת העולם לגבי האבוסים , בנינו אבוסים ניידים שאותם ניתן להזיז במרחב הרפת בכל פעם במקום אחר ועל ידי כך לגרום להרטבה נקודתית של אותו אזור (הפרות מפרישות באזור אכילתן).כך נוצר מצב שבו האזורים שנתנו בעבר אוכל לפרות הפכו להיות מרבץ, מקום בו הפרות נחות ורובצות ובעצם הגדלנו את שטח המרחב לכל פרה.

כמה נקודות הראויות לציון:

הרפת מייצרת לבדה את כל הקומפוסט לשדות.

מזון הפרות לא מכיל מזונות שעברו הנדסה גנטית.

המנה מכילה רק מרכיבים מהצומח ומעט מינרלים.

הפרה מטופלת ברפואה מונעת ורפואה חליפית.

הפרה לא מקבלת הורמונים למיניהם.

אין שימוש בתרופות כימיות.

ישנה הקפדה על תנאי מחיה משופרים ורווחה לפרות.

איננו מבצעים מספור של הפרות על ידי "כוויות קור" אלא על ידי עגיל באוזן.

העגלות מגודלות כבר מיומן הראשון בשיטה האורגנית הכוללת חלב פרה נקי ללא תוספים כל שהם וללא תחליפי חלב.

אין כל שימוש בהזנת פרות ועגלות אורגניות במרכיבי מזון מהחי.

הרפת האורגנית מפוקחת ע"י חברת פיקוח אורגני.

בנוסף לשמירה על איכות חלב גבוהה אנו מוצאים דרכים ההופכות רפת ממטרד סביבתי לגורם משקם ותורם לחברה ולסביבה בדרכים שונות:

טיפול נכון בזבל והפיכתו לקומפוסט.

טיפוח סביבת הרפת ויצירת מרחב נעים לאדם ולחייה.

העסקת אנשים עם צרכים מיוחדים ברפת כסדנה יומיומית.

טליה

אחת החוויות היותר מהנות בימי שבת עם הילדים. חשיפה לגידול אורגני. סיור ברפת הכוללת האכלת הפרות, סיור בלול , ובגן הירק.... אוספים את הביצים מהלול האורגני, את הירקות מהשדה האורגני....והולכים למיטבח להכין חביתות, סלט ירקות גדול, ופיתות בטאבון בואו והמליצו

רון

היה תענוג לסייר ברפת, בלול ובגן הירק בהרדוף. ארנון הדריך באהבה וסבלנות. גם הילדים הקטנטנים נהנו. מומלץ ביותר!

לירן, ליאת ועידו

רצינו להודות לארנון על יום שבת נפלא בחווה! התחלנו בתה צמחים וחטיפי אנרגיה, המשכנו בסיור במתקני החליבה, הכנת תערובת לפרות, האכלת הפרות והעגלים, האכלת התרנגולות ואיסוף ביצים, ובסוף הכנת ארוחת בוקר מירקות שקטפנו בגינת הירק והביצים הטריות שאספנו מהלול. הסיור היה חוויתי, לימודי, טעים, וכייף אמיתי. הילדים השתתפו ונהנו מאוד (וגם אנחנו!). מומלץ בחום, ולבטח נחזור שוב!

מיטל שלם

הגענו בעקבות המלצה של חברים בחג הפסח והיה פשוט נהדר. הגענו מהמרכז עם הילדים וכל כך נהנו. החלק השני של הסיור בגינה האורגנית בשילוב ארוחה קלה מכל הירקות שקטפנו בגינה מאוד מומלץ. 3 שעות של ניתוק מוחלט מהמרכז לנופים מדהימים ושקט. תודה מיוחדת לארנון ולנעמה

לואי סלמאן

השנה התחברו חג הפסח והפסחא באותו המועד לכן החלטתי לצאת לטיול ולבחור פעילות מבין מגוון הפעיליות המוצעות ברחבי הארץ, הבחירה בסיור ברפת ובשדה של קיבוץ הרדוף הייתה מוצלחת ביותר, ארנון קיבל אותנו ביחד עם יתר המטיילים בחיוך ובצ'אי בלד (תה צמחים טעים ביותר) אחרי שעה וחצי של סיור ברפת עם מגוון פעיליות למבוגרים ולקטנים המשכנו לעוד שעה וחצי של סיור בשדה שכלל הסברים על החקלאות האורגנית והסתיים בקטיף ירקות והכנת ארוחה אורגנית למהדרין. זו הייתה חוויה מדהימה שלא נשכח תודה רבה

דודו

היינו בחוה"מ סוכות. זכינו לפגוש אנשים, שמעטים כמוהם ישנם בארץ. מעתירים חום ורצון ללמד, סבלניים ובעלי המון ידע. הילים החל מגיל ארבע ועד 14, כולל המבוגרים נהנו עד אין קץ. היה לנו ממש נפלא, מתכננים לשוב באביב. תודה רבה

ניר כספי

באנו שלוש משפחות, ארנון המדריך קיבל אותנו בחום וגישה מאוד טובה לילדים בכל הגילאים והפעיל אותם למשך של כשעתיים גם אנו המבוגרים לא השתעממנו ולמדנו הרבה על החקלאות האורגנית. הילדים מאוד התרגשו ולא הפסיקו לדבר על הפעילות כל הדרך הביתה וגם למחרת בגן. טעמנו, למדנו ונהננו. תודה מכל הלב.